Litsentsid GNU GPLv3

GNU GPL eesmärk on anda kasutajale õigused kopeerida, modifitseerida ja levitada programme (sealhulgas äris, mis tavaliselt on keelatud autoriõiguse seadusega), samuti tagada, et kõigi tuletatud programmide uued omanikud saavad samad õigused.

Üldiselt, hästi läbimõeldud ja pika ajalooga vaba tarkvara litsents. Esimene versiooni kirjutas Richard Stallman 1989a GNU projekti arendamise jaoks. 2. Versioon avaldati 1991. Versioon 3 avaldati 29. juunil 2007.

GPL puhul tuleb aru saada mõistest copyleft. Copyleft on üldine viis, kuidas muuta programm tasuta kättesaadavaks ja nõuda, et muudatused ja edasiarendused oleksid samuti tasuta. Copyleft on mõeldud vaba tarkvara leviku tagamiseks ja arendajate motiveerimiseks. Nimest: tasuline tarkvara kasutab copyrighti, et ära võtta kasutajate vabadus tarkvara kasutada, copyleft tagab kasutajatele vabaduse.

Arendaja motivatsioon peaks tulema sellest, et olemasolev on tasuta, juurdearendused on tasuta. Kui arendaja teeb midagi juurde, mis on kasulik ja keegi teine samuti, siis kogu kasu suureneb.

GPLv3 olulisemad täiendused on tarkvarapatentide, vaba tarkvara litsentside ühilduvuse, lähtekoodi definitsiooni, riistvaraliste piirangute, rahvusvahelisuse, litsentsi rikkumise ja lisaõiguste osas.

 

Viiteid

Kokkuvõte hulgast litsentsidest, et oleks lihtsam valida enda tööle

http://www.gnu.org/licenses/license-list.html#ccbysa

http://www.gnu.org/licenses/license-recommendations.html

 

 

Advertisements

One thought on “Litsentsid GNU GPLv3

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s