Kuidas võiks Wikipediat veelgi paremaks teha?

Wikipedia on maailma suurim veebientsüklopeedia, kuhu igaüks saab artikleid kirjutada. Peamine Wikipedia asutati 2001, seda kirjutatakse inglise keeles ja selles on 4,5 miljonit artiklit. Wikipediaid on ka 287 teises maailma keeles.

Kui küsida, mida võiks Wikipedias paremini teha, siis esmareaktsioonina vastaksin, mitte midagi. Wikipedia on juba väga hea.

Kui mõelda, siis peamine puudus on artiklite kvaliteet. Kuna igaüks võib kirjutada ja väga lihtne on kirjutada väljamõeldud artikleid, siis kannatab allika usaldusväärsus.
Nii artiklis kasutatud materjalide kui ka Wikipedia kui allika kasutamine tekitab inimestes küsimusi.

Selleks, et tagada artiklite autentsus ja sisu tõeväärtus, peaks keegi need üle vaatama ja andma hinnangu. Selleks võiks käivitada mingi auditeerimise protsessi ja koostada valideerimismeeskonna. Miljonid artiklid vajvad suurt meeskonda ja palju aega. Kindalsti soovib see meeskond saada oma töö eest tasu. Kuna Wikipedia on mittetulundusorganisatsioon, mis saab tulu annetustest, tekivad kohe piirangud.

Samas, iga päev loeb Wikipediat miljoneid inimesi. Kas juba ei ole olemas see meeskond? See tähendab, et igat artiklit tuleb võtta nö näputotsatäie soolaga. Pimesi Wikipedia artikli sisu usaldada ei saa ning soovides paremat kvaliteeti, tuleb ise olla valmis kvaliteedi tagamiseks tööd tegema. See hõlmab endas nii artiklite kirjutamist, lugemist, kommenteerimist kui ka vajadusel ise artikli redigeerimist.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s